Obecnie stopa bezrobocia w Polsce jest jedną z najniższych od 1991 r. Nie ma problemu ze znalezieniem pracy i oferty pracy praktycznie są stale dostępne. Problemem jest jakość ofert i różny ich zakres. Jeżeli ktoś szuka określonego typu pracy, np. w urzędzie, może okazać się, że będzie musiał trochę jej poszukać.
Praca w urzędzie jest z reguły pracą, która nie oferuje dużych zarobków w porównaniu z prywatną korporację. Jednak możemy być pewni, że jest to praca stabilna i pracodawca jest zawsze wypłacalny. Co więcej niejednokrotnie jest to praca bardzo ciekawa i pozwala na rozwinięcie swojej wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie edukacji. Szeroki zakres spraw, którymi zajmuje się administracja sprawia, że potrzebuje ona pracowników o różnym wykształceniu, często takim, na które nie ma zapotrzebowania wśród prywatnych pracodawców. Urzędy gwarantują również to, że działając w ramach i granicach prawa, nie łamią podstawowych praw pracowniczych i wszystko to, co jest zagwarantowane przez kodeks pracy na pewno pracownicy otrzymają.
Gdzie szukać ogłoszeń o pracy w urzędzie w internecie? Odpowiedź na takie pytanie zależy od typu urzędu, do którego dany kandydat chce aplikować. Jeżeli jest to urząd administracji rządowej, w którym funkcjonuje służba cywilna, wówczas najłatwiej znaleźć ogłoszenie o pracę na stronach serwisu służby cywilnej, gdzie publikowane są wszystkie ogłoszenia o wolnych w niej stanowiskach pracy. Prosta i funkcjonalna wyszukiwarka pozwoli na odnalezienie ogłoszenia biorąc pod uwagę typ urzędu, miejsce wykonywania pracy, czy też stanowisko. Co więcej serwis ten jest na tyle popularny, że treści tam się znajdujące pojawiają się na wszelkiego rodzaju stronach internetowych poświęconych rekrutacji pod hasłem ogłoszenia w internecie z pracą w urzędzie. Dzięki temu, nawet jak ktoś zapomni sięgnąć na strony serwisu służby cywilnej to nie ma szansy nie przegapienie wybranego ogłoszenia.
W przypadku rekrutacji do innych urzędów, głównie samorządowych, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Nie ma niestety jednego scentralizowanego serwisu zawierającego ogłoszenia ze wszystkich urzędów, tak jak to jest w służbie cywilnej. Jednak na mocy przepisów ustawowych, wszelkie instytucje publiczne są zobowiązane do publikacji ogłoszeń o wolnych miejscach pracy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Każdy urząd jest zobowiązany do prowadzenia takiego biuletynu i z reguły tam jest zakładka pod nazwą ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy lub brzmiąca podobnie. Problemem jest jednak to, że każdy z interesujących urzędów należy przeglądać osobno. Jawność naboru do służby publicznej wymusza na instytucjach taką publikację i często również te ogłoszenia (zwłaszcza najbardziej interesujące) są również przekopiowywane przez portale poświęcone rekrutacji.
Jak z powyższego widać rekrutacja do pracy w urzędach jest absolutnie całkowicie jawna. Każdy obywatel oraz obywatel kraju należącego do Unii Europejskiej (o ile nie zostało to zastrzeżone w ogłoszeniu) ma prawo do informacji o wolnym stanowisku pracy w służbie publicznej. Z reguły jest to zaspokojone poprzez zamieszczenie ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej. Problemem może być tylko w tym przypadku to, że trzeba przeglądać strony każdej instytucji.