Przeglądy fotowoltaiki są niezbędne, aby zapewnić jej prawidłowe i bezpieczne działanie. Częstotliwość wykonywania tych przeglądów zależy od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, stopień eksploatacji i ogólne zużycie całego układu. Poniżej rozwijamy ten temat oraz udzielamy wskazówek dotyczących serwisowania i diagnozowania stanu instalacji fotowoltaicznej.
Kiedy, jak często i dlaczego warto wykonywać przegląd?
Przede wszystkim – przeglądu należy dokonywać co najmniej raz w roku. W ten sposób upewnisz się, że instalacja dobrze i prawidłowo działa, nawet jeśli nie wykazuje żadnych symptomów mogących świadczyć o usterkach.
Przeglądu można także dokonywać po intensywnych burzach. Jeśli w Twojej okolicy wystąpiła burza z intensywnymi powiewami wiatru, powinieneś pomyśleć nad wykonaniem przeglądu.
Również po dłuższej nieobecności w danym budynku warto poddać fotowoltaikę przeglądowi. Jeśli nie byłeś w swoim domu przez dłuższy czas – z powodu wyjazdu lub niedyspozycji – wówczas warto skorzystać z pomocy serwisanta, który upewni się, że nie doszło do jakichkolwiek problemów w jej działaniu.
Przeglądu warto też dokonać przed okresem jesienno-zimowym. W ten sposób upewnisz się, że instalacja jest przygotowana na trudne warunki pogodowe, które właśnie się rozpoczynają. Polecamy sięgać po profesjonalną pomoc serwisantów z: https://columbusenergy.pl/.
Podsumowując, należy wykonywać przeglądy fotowoltaiki co najmniej raz w roku, po burzach, po dłuższej nieobecności i przed okresem jesienno-zimowym. W ten sposób można zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie całej instalacji.
Co zagraża instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna może być narażona na różne zagrożenia i czynniki naturalne, które mogą powodować w jej obrębie uszkodzenia i doprowadzić do utraty wydajności. Do najczęstszych zagrożeń i czynników naturalnych należą oczywiście warunki pogodowe, w tym silny wiatr, grad, śnieg, ulewne deszcze. Równie szkodliwe jest promieniowanie UV, które może uszkodzić powierzchnię paneli słonecznych, co znacząco zmniejsza ich wydajność.
Szkodliwe są też zanieczyszczenia takie jak kurz, brud i inne drobinki zbierające się na powierzchni paneli słonecznych. Mogą powoli zmniejszać ich wydajność, czyniąc całą instalację coraz mniej opłacalną.
Zagrażają im także uszkodzenia mechaniczne. Wymienić można upadki gałęzi, kamieni i innych przedmiotów o twardej powierzchni lub krawędziach, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne paneli słonecznych.
Zmiany temperatury z reguły nie zagrażają panelom, jednak nadmierne skoki mogą okazać się szkodliwe. Szczególnie jeśli panele są już wiekowe, długotrwała ekspozycja na wysokie temperatury może powodować uszkodzenia i utratę wydajności całej instalacji.
Zjawiska elektrostatyczne to kolejna grupa uszkodzeń. Szczególnie groźne są zjawiska elektrostatyczne naturalne, takie jak wyładowania atmosferyczne uderzające bezpośrednio w panele.
Na koniec warto podkreślić, że usterkę instalacji fotowoltaicznej można rozpoznać na kilka sposobów. Warto obserwować stopień wydajności w pracy układu, sprawdzać stan prezentowany na liczniku energii oraz poziom zapłonu w lampkach kontrolnych. Również wszelkie dziwne dźwięki z instalacji powinny budzić Twój szczególny niepokój.