Jak nie popełnić błędu przy kupnie nieruchomości?

0
1424

Szukanie własnego domu lub mieszkania zaczynamy zazwyczaj od przeglądania ogłoszeń w internecie. Dostępne w sieci oferty nieruchomości dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są mieszkania lub domy z rynku pierwotnego, drugą – z rynku wtórnego. Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? Mówiąc najprościej rynek pierwotny to nieruchomości z pierwszej ręki. Ceny nieruchomości od dewelopera mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od standardu wykończenia. W większości wypadków mieszkania od dewelopera to mieszkania posiadające już gładzie i wymagające wykończenia wedle własnego gustu. Zanim jednak podpiszesz umowę z deweloperem dogłębnie zapoznaj się z jego ofertą, może się bowiem okazać, że w cenie nie uwzględniono niektórych kosztów, które będziesz musiał ponieść dodatkowo w późniejszym czasie. Mieszkania i domy od dewelopera mają jeszcze jedną zaletę – są zwolnione od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek PCC wynosi 2% ceny i będziesz go musiał zapłacić w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Przykładowo – kupując dom z rynku wtórnego za 300 tys. zł. będziesz musiał zapłacić aż 6 tys. zł podatku.

Kupując mieszkanie lub dom nie należy się spieszyć. Niektóre oferty nieruchomości mogą wyglądać na prawdziwą okazję, jednak miej się na baczności. Zanim podpiszesz umowę sprawdź czy nieruchomość nie jest zadłużona, a także zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego w urzędzie miasta lub gminy. Niektóre oferty nieruchomości wyglądają atrakcyjnie cenowo, jednak po głębszej weryfikacji okazuje się, że gmina planuje wybudować w sąsiedztwie oczyszczalnię ścieków lub fermę drobiu.

Kupując nieruchomość warto zwrócić uwagę na lokalizację, wysokość ewentualnego czynszu, a także sposób ogrzewania. Trzeba brać pod uwagę wszelkie ewentualne koszty, które będziesz musiał ponieść w przyszłości. Może mieszkanie jest tanie, ale znajduje się zbyt daleko od Twojej pracy? Może będziesz musiał codziennie dowozić dzieci do szkoły albo płacić horrendalne ceny za ogrzewanie budynku?

Osoby, które kupują mieszkanie lub dom po raz pierwszy niestety nie mają w tym temacie doświadczenia. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy doradcy. Pracownicy w biurach nieruchomości doskonale wiedzą, jakie dokumenty należy sprawdzić przed kupnem domu lub mieszkania i w Twoim imieniu sprawdzą konkretne oferty nieruchomości.
Kiedy już zdecydujesz się na zakup domu lub mieszkania w dalszej kolejności czeka Cię wizyta w kancelarii notarialnej. Notariusz nie sprawdza wprawdzie stanu technicznego i faktycznej wartości nieruchomości jednak ma on obowiązek sprawdzić księgę wieczystą oraz inne dokumenty, które regulują stan prawny nieruchomości i potwierdzają, że jest ona wolna od wszelkich zajęć i obciążeń. Niestety na tym etapie musisz się liczyć dodatkowo z kosztami notarialnymi oraz kosztami sądowymi, które są związane z przygotowaniem aktu notarialnego oraz dokonaniem odpowiednich wpisów w księdze wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ