Farba lateksowa i ceramiczna – jak malować nimi bez smug?

0
1077
Farba lateksowa i ceramiczna

Podczas malowania ścian i sufitów istotny jest zarówno odpowiedni wybór farby i akcesoriów, jak i techniki nakładania produktu na wybraną powierzchnię. Nie bez znaczenia okażą się też warunki, w jakich farba będzie wysychać. O czym należy pamiętać podczas malowania, aby uniknąć nieestetycznych smug?

Malowanie ścian i sufitów bez smug – w jakich warunkach?

Niezależnie do tego, czy do malowania wykorzystywana jest farba lateksowa czy inna, należy pamiętać, że na efekt idealnie pomalowanej ściany czy sufitu składają się w dużej mierze czynności poprzedzające samo malowanie. Podłoże pod farbę powinno być gładkie, suche, odtłuszczone. Zaleca się także bardzo dobrze zagruntować malowaną powierzchnię, ponieważ wyrównuje to chłonność podłoża. Gruntowanie sprawia, że farba wysycha równomiernie, co także przekłada się na lepszy efekt końcowy – brak smug. Warunki, w jakich wykonywane jest malowanie również okazują się niezwykle ważne, przy czym w tym kontekście należy stosować się przede wszystkim do wytycznych producenta wybranej farby. Z reguły odnoszą się one w głównej mierze do temperatury pomieszczenia, która powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. W wysokiej temperaturze farba będzie wysychała zbyt szybko i pozostawi po sobie smugi. Warto wspomnieć przy tym, że temperatura w pomieszczeniach przy suficie zawsze jest nieco wyższa, co również należy brać pod uwagę.

Czym malować ściany i sufity bez smug?

Do malowania bez smug sprawdzi się zarówno farba ceramiczna, jak i lateksowa, przy czym warianty matowe tych farb znacznie rzadziej tworzą na ścianach i sufitach nieestetyczne smugi. Najwięcej zależy od ostatniej warstwy farby, dlatego należy pamiętać, aby nakładać ją na wybraną powierzchnię pewnymi pociągnięciami, w jednym kierunku i w równym tempie, aby nie dopuścić do wysychania krawędzi poprzedniej warstwy. Ściany maluje się od góry do dołu, a sufity od źródła światła (okna) w głąb pomieszczenia.

Poza odpowiednią farbą, istotne są też odpowiednie narzędzia. W celu uniknięcia smug warto postawić na wałek, który nie pozostawi po sobie śladów włosia, jak ma to miejsce w przypadku pędzli. Przy wyborze wałka należy kierować się wskazówkami producenta farby. Warto pamiętać też, że wałek przed malowaniem należy zwilżyć wodą. Poza tym, trzeba nakładać na niego równomierne ilości produktu i nie wolno stosować go do miejscowych poprawek. Najlepiej poczekać, aż dana warstwa farby wyschnie i dopiero wtedy sprawdzić, czy defekt nadal jest widoczny. Ewentualne poprawki usuwa się kolejną warstwą farby.

Technika malowania bez smug

Posiadając odpowiednią farbę i odpowiedni wałek można przystąpić do malowania przygotowanych wcześniej ścian czy sufitów. Właściwą technikę malowania bez smug można zastosować zastosować zarówno do farb ceramicznych, jak i lateksowych. Malowanie rozpoczyna się od dokładnego wymieszania farby po to, aby obecne w niej barwniki i pozostałe substancje dobrze się połączyły. Wymieszaną farbę należy przelać do kuwety malarskiej. Wskazane jest, aby w pierwszej kolejności nanieść farbę na miejsca trudnodostępne za pomocą pędzla. Będą to między innymi:

  • narożniki pokoju,
  • wnęki drzwiowe i okienne,
  • okolice futryn i listew przypodłogowych,
  • ściany za grzejnikiem.

Później można przystąpić do malowania ścian czy sufitów tak zwaną techniką na mokro. Polega ona na tym, że pas świeżo nakładanej farby nachodzi do połowy szerokości poprzedniego pasa. Pomaga to uniknąć nie tylko smug, ale także prześwitów. Malując jedną ścianę, nie należy przerywać pracy, ponieważ doprowadzi to do nierównomiernego wysychania pasów i powstawania przebarwień.

Malowanie bez smug nie jest trudne, o ile ściany czy sufity są odpowiednio przygotowane do malowania, a sam malarz korzysta z odpowiednich narzędzi i pamięta o zalecanych technikach malowania. Te są natomiast stosunkowo uniwersalne.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ