Szambo na działce – jak wybrać właściwe miejsce?

0
740
Szambo na działce

Odnalezienie miejsca, w którym zamontujesz szambo, to połowa sukcesu w jego przygotowaniu. Wiele działek stawia pod tym względem szczególne wymagania. Ważne jest oddalenie szamba od zabudowań, łatwy dostęp w czasie jego opróżniania oraz bezpieczeństwo całego zbiornika. Poniżej skupiamy się na tym temacie od strony praktycznej – podpowiadamy w jakich miejscach należy ustawiać szambo, by było ono bezpieczne i komfortowe w użytku. 

Usytuowanie szamba – kiedy warto się nim zainteresować? 

Szambo może zostać postawione na działce, do której nie ma możliwości doprowadzenia sieci kanalizacyjnej. Wówczas, aby uporać się z produkowanymi nieczystościami, należy odprowadzać je do zbiornika na szambo. Oczywiście sytuacja ta dotyczy przede wszystkim działek, które zlokalizowane są na obszarach wiejskich lub terenach niezamieszkanych. 

Dodatkowym ograniczeniem jest fakt, że szambo nie może powstać na terenie podlegającym ochronie środowiska lub narażonym na okresowe powodzenie i zalanie pod wpływem opadów atmosferycznych. 

W przypadku zbiorników o stosunkowo małej objętości – na poziomie 10 metrów sześciennych lub mniejszej – nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru postawienia zbiornika na szambo. 

Lokalizacja szamba zgodna z przepisami 

Regulacje dotyczące wprowadzania szamba w ziemię zostały wprowadzone przez Ministra Infrastruktury w dniu 12 kwietnia 2002 roku. Określają one miejsce zlokalizowania szamba w zależności od jego objętości. Zbiorniki o pojemności 10 metrów sześciennych lub mniejsze mogą być lokalizowane nie bliżej niż 5 metrów od okien oraz drzwi w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym. Nie może też znaleźć się bliżej niż 2 metry od granicy działki, ulicy lub ciągu pieszego. 

Odstępstwa od tych zasad są dopuszczalne tylko w przypadku działek znajdujących się blisko zabudowanych nieruchomości. Konieczne jest jednak uzyskanie zezwolenia od specjalnego organu. Ustaleniem dopuszczalne odległości zajmuje się wówczas wojewódzki inspektor sanitarny. 

Istotna jest też odległość zbiornika od studni dostarczającej wodę spożywczą i gospodarczą. Dystans je oddzielający powinien wynosić przynajmniej 15 metrów. 

Większe szamba – na przykład zbiornik betonowy 12m3 – wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia na budowę. Dotyczy to wszystkich potencjalnych interesantów, niezależnie czy mowa o szambie zlokalizowanym na działce zamieszkanej przez cały czas, czy też działce o profilu turystycznym. 

Zasady obowiązujące w czasie wyznaczania miejsca są podobne do tych wskazanych powyżej, jednak w trakcie uzyskiwania pozwolenia konieczne będzie dołączenie planów działki oraz planów budowy szamba. To na ich podstawie pozwolenie zostanie przyznane. 

Jakie szamba wybieramy najczęściej? 

Do wyboru masz przede wszystkim trzy typy szamb. Pierwszy to zbiornik hybrydowy, który łączy w sobie funkcje szamba oraz oczyszczalni. 

Szambo kontenerowe to zbiornik zainstalowany poniżej kontenerów sanitarnych, którego nie wprowadza się w ziemię. Ma on zazwyczaj formę szamba tymczasowego. 

Szambo samospalające, nazywane też zanikowym, to wariant najdroższy. Są to zbiorniki dwukomorowe, wyposażone w drenaż i/lub specjalną studnię chłonną. Pozwalają na bezpieczne odprowadzanie nieczystości do gruntu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ