Kominiarz – jakim zostać? Predyspozycje zawodowe kominiarza

0
1721
kominiarz

Praca na takim stanowisku jest dosyć specyficzna. Wymaga ona od nas sporego zaangażowania i dokładności. Aby zostać kominiarzem należy przygotować się na duży wysiłek fizyczny, który dodatkowo odbywać się będzie w niesprzyjających dla zdrowia warunkach. Osoba ubiegająca się na takie stanowisko powinna cechować się imponującą kondycją fizyczną. Istotne jest również zdrowy układ ruchu, układ krwionośny oraz oddechowy. Praca bardzo często odbywać się będzie w bezpośrednim kontakcie z sadzą lub pyłem. W jaki sposób zostać kominiarzem? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-kominiarzem-pracuj-jako-kominiarz/

Wykształcenie dla kominiarza

Aby podjąć się takiej pracy potrzebne nam będzie odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Takie jesteśmy w stanie uzyskać na kilka sposobów. Najczęstszym sposobem jest wybór odpowiedniej szkoły zawodowej. Najczęstszym stopniu pada na szkołę branżową o zawodzie kominiarza lub szkołę kierunkową i policealną. Dobrze jest zacząć również od szkoły branżowej czy technikum o profilu budowlanym. Dzięki temu będziemy mieli wykształcenie średnie zawodowe, a także spędzimy mnóstwo godzin pod okiem wykwalifikowanych kominiarzy. Pokażą nam oni praktyczne aspekty płynące z wykonywania tego zawodu. Takie przygotowanie zakończy się egzaminy. Bez jego zdania, nie możemy wykonywać w pracy jako kominiarz.

Uprawnienia kominiarskie – jak je uzyskać?

Uprawnienia kominiarskie możemy uzyskać przez zdanie egzaminu czeladniczego. Doprowadzić nas On może przez 3 letnia praktykę, nawet bez formalnego wykształcenia. Zdanie egzaminu przyrodniczego jest to nie tylko formalność, ale również otrzymanie odpowiednich uprawnień. Egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza jest to część pisemna. Będzie to zestaw pytań dotyczących zakresu rachunkowości zawodowej, zasad BHP w pracy kominiarza, przepisów prawa pracy, zasad Ochrony Środowiska, a także prowadzenia dokumentacji związanej z działalnością kominiarza. Druga część egzaminu, są to egzaminy ustne. Będzie to rozmowa z Komisja Egzaminacyjna, podczas której poruszane będą tematy dotyczące technologii, maszynoznawstwa, a oprócz tego komisja powie że nam zadanie praktyczne do wykonania.

Zobacz też: http://www.home-bazaar.pl/kominiarz-jak-wyglada-praca/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ