Nowoczesne projekty domów parterowych

0
5659
Nowoczesne projekty domów parterowych

Architektura jest równie podatna na modę, jak każda inna dziedzina projektowania. Jest to mniej widoczne, ponieważ budynki stoją przez wiele lat i powstaje ich mniej, niż na przykład samochodów, ale projekty domów zawsze odzwierciedlały trendy w innych aspektach życia. Przedstawiamy najważniejsze cechy współczesnych projektów domów parterowych.

Proste bryły

Minimalizm nie musi być nudny – wie o tym każdy, kto spotkał się z dobrym projektem. Nieważne, czy chodzi o projekty domów, odzież czy samochody, minimalizm zawsze był wyznacznikiem dobrego stylu i elegancji – nawet, jeżeli nie jedynym, to zawsze istotnym. Współczesny minimalizm wywodzi się z modernizmu i prostej architektury skandynawskiej, dlatego dominują proste, geometryczne kształty i podkreślanie walorów wykorzystanych materiałów. Dlatego często widoczna jest faktura betonu czy drewna, a elementy ze szkła czy metalu stanowią efektowne i odporne na działanie czasu wykończenie.

Często rezygnuje się z takich elementów, jak balkony na rzecz loggii lub tarasów, często na dachu lub garażu. Dzięki temu można uzyskać dodatkową przestrzeń bez naruszania prostoty budynku.

Energooszczędne projekty domów parterowych

Coraz więcej osób decyduje się na wybór rozwiązań pozwalających zwiększyć wydajność energetyczną budynku – wynika to zarówno z troski o środowisko, jak też zwykłej oszczędności. Na razie jest to jeszcze rozwiązanie opcjonalne, ale już od 2021 roku wejdzie w życie norma WT 2021, zgodnie z którą wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać warunki energooszczędności. Koszty budowy takiego domu są wyższe niż konwencjonalnego, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwraca.

Dla osób pragnących, by ich dom był maksymalnie wydajny energetycznie, dobrym rozwiązaniem są domy pasywne. Ich zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzania wody i pomieszczeń nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy w skali roku – jest to prawie pięć razy mniej, niż dla domów energooszczędnych.

Domy parterowe są z założenia bardziej wydajne energetycznie – jest to spowodowane ich konstrukcją. Zwarta bryła dużo lepiej trzyma ciepło i rozchodzi się ono lepiej, niż w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Dlatego projekty domów parterowych są dobrym  pomysłem, jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, a zależy nam na zastosowaniu energooszczędnych technologii.

Projekty domów parterowych tworzone z myślą o dostępności

Dla wszystkich rodzin, w których żyją osoby z ograniczoną sprawnością ruchową – małe dzieci, osoby starsze lub z niepełnosprawnościami – projekty domów parterowych są najlepszym rozwiązaniem. Nie każdy dom parterowy jest równie dostępny dla takich osób, ale w razie potrzeby projekt można łatwo zmodyfikować, by był na przykład lepiej dostosowany do wózka inwalidzkiego. Pomogą w tym szerokie drzwi i korytarze czy wyeliminowanie stopni przy drzwiach wejściowych. Brak schodów znacznie zwiększa też bezpieczeństwo, jeżeli w domu żyją małe dzieci – eliminuje konieczność stałego pilnowania, czy brzdąc nie zbliża się zanadto do stopni czy instalowania bramek i ograniczników.

Projekty domów parterowych: gotowe czy indywidualnie projektowane?

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów jest wybór gotowego projektu domu parterowego – są one o wiele tańsze od indywidualnych, a do tego szybciej można przejść od decyzji o inwestycji do rozpoczęcia prac budowlanych. Można je znaleźć np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Co więcej, można sprawdzić, jak w rzeczywistości wyglądają takie gotowe projekty, a biura projektowe często mogą polecić sprawdzonych wykonawców.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ