Styl prowansalski wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz. Kojarzy się z ciepłymi rejonami Francji, lawendą, naturą i wakacyjnym klimatem. Jego cechą charakterystyczną jest przewaga bieli, jednak pomieszczenia urządzone w tym stylu także mogą być kolorowe.
Inspiracją do stworzenia tego stylu stały się charakterystyczne domy budowane w południowej Francji. Wznoszone były z jasnego wapienia, a nawet jeśli zostawały ostatecznie otynkowane i pomalowane, zawsze otrzymywały jasne, ciepłe kolory. W tym celu używano naturalnego barwnika – ochry. Ochra może przybierać różne odcienie, od jasnożółtego do oranżu. Znakiem rozpoznawczym stylu są jaśniejsze przecierki, które widać nie tylko na elewacjach, ale również we wnętrzach i na meblach prowansalskich. Podłogi w domach pokryte są terakotą lub kamieniem również w jaśniejszych tonacjach. Chłodne podłogi mają przynosić ukojenie podczas upałów, które w sezonie letnim potrafią doskwierać mieszkańcom.
Oryginalne meble prowansalskie tworzone są z drewna orzechowego lub owocowego. Niekiedy zdobione są naturalnymi motywami, np. kłosami, kwiatami, owocami. Drewno jest malowane na jasne kolory: biały, błękitny, żółty, zielony. W tradycyjnych domach przecierki na drewnie pojawiały się z upływem czasu. Współcześnie produkowane meble prowansalskie posiadają przecierki od samego początku – jako element charakterystyczny i wyróżniający je spośród innych mebli.
W prowansalskich domach możemy zetknąć się z kanapami i fotelami wykonanymi z kutego żelaza. U nas tego typu wyposażenie jest zarezerwowane dla ogrodów i tarasów, jednak w południowo-wschodnich rejonach Francji żelazne meble stoją w salonie. Na półkach i regałach najczęściej stoi ceramika zdobiona motywami kwiatowymi, oliwkami, cykadami.
Styl prowansalski możemy wykorzystać również we wnętrzach nowoczesnych. W kuchni dobrze będą prezentować się bielone ściany i kontrastująca z nimi jedna ściana wykończona w naturalnym kamieniu. Fronty mebli możemy przetrzeć, co da wrażenie postarzenia szafek. Pokój dzienny nabierze klimatu dzięki zbieraninie wyposażenia w różnym stylu. Salon zamieni się w urocze miejsce wypoczynku za sprawą wiejskich mebli. Można je zestawić z dużymi lustrami w zdobionych ramach lub dodatkami nawiązującymi do epoki ludwikowskiej. Największą zaletą stylu prowansalskiego jest dusza mebli. Przetarta farba wskazuje na historię danego przedmiotu, dlatego pożądane są wszelkie oznaki zużycia drewna. Całość dopełniają świeże lub doniczkowe kwiaty lawendy, bratki, drzewka oliwne.